Featureban został pomyślany jako przystępniejsza (i tańsza) alternatywa wobec komercyjnych produktów o podobnym przeznaczeniu. Wersje, które przygotował dotąd Mike i społeczność skupiona wokół Agendashift dostępne są w formie slajdów oraz arkusza kalkulacyjnego. To powoduje jednak, że często ludzie próbują użyć tych tylko materiałów w postaci, w jakiej zostały przygotowane, a to oznacza konieczność użycia projektora i laptopa z Excelem. Z mojej doświadczenia moment przełączenia się z planszy i tabelek na ekran i klawiaturę okazywał się dla graczy bolesnym skokiem w środowisko znane z biurowych realiów. Zabijało pracę grupową i powodowało, że dalsze etapy nie były tak angażujące.

Trochę z przymusu, a trochę z chęci eksperymentowania postanowiłem przenieść Featureban (w pewnym uproszczonym scenariuszu) na wersję w 100% analogową.

Co to znaczy?

  • zamiast slajdów rysuję odpowiednie flipy,
  • używam papierowej planszy i arkuszy papierowych do zbierania danych po lekkich zmianach,
  • wykresy (CFD i dystrybucję czasu realizacji (lead time)) rysujemy, a właściwie kolorujemy, kredkami na specjalnie przygotowanych wzorcach.

Działa? Jak się patrzy!

Dodatkowo zamiast monety stosuję kości do gry (szcześcienne) i wprowadzamy rozróżnienie akcji w zależności od wyniku (1 lub 2 – blokada, 3 lub 4 – pojedynczy ruch, 5 lub 6 – dwa ruchy do wykonania nad jednym lub dwoma zadaniami).

Poprowadziłem tak już dwie sesje wewnątrz firmy a następnie na lokalnym meetupie Wrocław Lean Coffee (3 grupy po 5 osób) i poszło bardzo fajnie. Przede mną wyzwanie w postaci większej publiki (Agile Wrocław – do 40 osób!), po której chciałbym opublikować po polsku i angielsku wzorce do wykresów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s